Sonraki

Önceki

Medet Önlü Davasında Son Gelişmeler


Medet Önlü Davasında Son Gelişmeler

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün, Mayıs 2013’te öldürülmesiyle ilgili, biri Rus uyruklu 9 kişinin yargılanmasına devam edildi. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 24 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen 5. duruşmaya, tutuklu sanık Murat Aluç, Önlü’nün eşi, çocukları, yeğeni ile tarafların avukatları katıldı.

Mahkeme, önceki celse, Önlü ailesinin avukatının talebiyle Bayrampaşa Cezaevi’ndeki Rus ve Ukraynalılar arasında 1994-1997 yıllarında Ezbulatov’un bulunup bulunmadığının Adalet Bakanlığından sorulmasını kararlaştırmıştı. Duruşmada, Adalet Bakanlığının, kapatılan Bayrampaşa Cezaevi’ne ilişkin kayıtların Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na devredildiği yanıtını verdiği, dolayısıyla bu konuda netice alınamadığı belirtildi.

Medet Önlü suikasti davasının 5. duruşmasında tanık olarak dinlenen Önlü’nün gönüllü korumalığını yapan polis memuru Şakir Yılmaz, çarpıcı iddialarda bulundu. Yılmaz “Medet Çeçenlerin Suriye’ye savaşmaya gitmesini engelliyordu. O öldürüldükten sonra 150’den fazla Çeçen Suriye’ye gitti” dedi. Hayattayken Önlü'ye emniyet istihbarat veya MİT'ten her ay veya 1,5 ayda bir gelenlerin Kafkasya konusunda bilgi aldıklarını iddia eden Şakir Yılmaz, "Bu nedenle ben, Önlü'nün izlendiği, takip edildiği kanaatindeyim" dedi.

Önlü ailesinin avukatı Doğan, “azmettirici” olduğu belirtilen Rızvan Ezbulatov’un, Medet Önlü’nün ofisine çok yakın yerde fotoğrafının çekildiğini, bunun dosyada olduğunu ifade etti. MİT’in elinde belge bulunması gerektiğini öne süren Doğan, MİT’e müzekkere yazılarak, Ezbulatov ve Önlü’ye ilişkin delillerin istenmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, Ezbulatov ve Peltek hakkındaki “yokluklarında tutuklama” kararlarının devamını kararlaştırdı.

Sanıklardan Aluç ve Cömert’in tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme, fotoğrafı da kullanılarak, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan, 1994-1997 yıllarında Bayrampaşa Cezaevi’ndeki Rus ve Ukraynalılar arasında Rızvan Ezbulatov’un kalıp kalmadığının araştırılmasını, kaldıysa hangi adla kaldığının sorulmasını karara bağladı.

Önlü ailesinin avukatının talebi doğrultusunda, Medet Önlü ve Rızvan Ezbulatov’a ilişkin “takibe yönelik belge ve bilgilerin emniyet müdürlüğü ve MİT’ten istenmesini” kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Konuyla ilgili haberler için:

http://www.ohaber.com/tanik-polisten-medet-onlu-davasinin-seyrini-degistirecek-ifade/

http://abcgazetesi.com/medet-onlu-davasinda-tanik-polisten-sok-ifade-suikastten-sonra-150den-fazla-cecen-suriyeye-gitti-4826.html

10794 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: