Sonraki

Önceki

​MARTİN KOCHESOKO İÇİN ADALET!


​MARTİN KOCHESOKO İÇİN ADALET!

MARTİN KOCHESOKO İÇİN ADALET!

Bilindiği üzere Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren sivil toplum örgütü “Xabze”nin başkanı Martin Kochesoko, “uyuşturucu bulundurma” iddiası ile 7 Haziran 2019 tarihinde gözaltına alınmış, ancak diasporadan ve anavatandan gelen yoğun tepkiler üzerine serbest bırakılmıştı.

Hiçbir somut veriye dayanmayan ve hukuka uygun bir delil olmaksızın yapılan asılsız suçlamalar ve kendisine yöneltilen komplo sebebiyle 10 yıl hapis istemiyle yargılanan Martin Kochesoko’nun 11 Ağustos Salı günü duruşması bulunmaktadır.

Rusya Federasyonu’nun sivil toplum örgütlerini ve toplumsal hareketlerde ön planda olan aktivistleri sindirmek ve baskı altına almak için uyguladığı komplolardan birisi olan bu sürecin hukuki bir süreç olmadığı herkesin malumudur.

Bizler, Çerkes kimliğini, kültürünü ve dilini korumak ve yaşatmaktan başka hiçbir gayesi olmayan Martin’in isnat edilen tüm suçlamalar karşısında tamamen masum olduğuna yürekten inanıyoruz. Anavatandaki temel insan hakları ve özgürlüklerini tehdit eden, sivil aktivistlere yönelik gerçekleştirilen bu baskılara karşı tüm halkımızı Martin’in yanında birlik olmaya ve devam eden yargılama sürecinin hukuka uygun ve adil bir şekilde sonuçlanması için daha güçlü bir ses çıkarmaya davet ediyoruz.

#FreedomForMartin

945 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: