Sonraki

Önceki

​VEFATININ 28. YILINDA HUADE ADAM'I SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ!


​VEFATININ 28. YILINDA HUADE ADAM'I SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ!

Huade Adam, 14 Ağustos’ta Gürcü işgalcilerin Abhazya’yı işgal girişimleri üzerine Abhazya’daki kardeşlerinin yardımına koşan Adıgey Cumhuriyeti'nden gelen gönüllülerin liderlerindendi. Maykop’ta Abhazya için yapılan destek mitinginde kürsüye çıkan Huade Adam kalabalığa şu ifadelerle seslenmişti:

“Abhazya’dan yeni döndüm. Durum çok vahim ve Abhazya’daki kardeşlerimiz büyük bir felaketle karşı karşıyalar. Orada Gürcistan İmparatorluğu tarafından tam bir soykırım yapılmaktadır. Yarın geç olacaktır, bugünden gidilmeli. Gelecek nesillerimiz bize Ubıhlar gibi Abhazlar da yok edilirken siz Adıgeler neredeydiniz diye sorduklarında ne cevap vereceğiz? Adıge kadınının doğurduğu erkek benimle gelecektir.”

Huade Adam önderliğindeki Adıge gönüllüler 23 Ağustos 1992’de Abhazya’ya varıp, hemen burada oluşturulan Kafkas Halkları Konfederasyon birliklerine katılmışlar ve Gumısta nehri kenarındaki Eşera cephesinde konumlanmıştılar.

26 Ağustos 1992’de Gürcülere karşı yapılacak vur-kaç operasyonundan önceki gece Çeçen gönüllülerin komutanı Şamil Basayev, Huade Adam’a: “Allah aşkına gelme, bize senin silahın değil sözün, kalemin lazım. Sana bir şey olursa Adıgey susar” demişti. Huade Adam ise bu teklifi reddederek: “Bölgemden bu kadar gönüllünün gelmesine ben sebep oldum. Onlar benim arkamdan geldiler. Şimdi nasıl kendimi kollayıp geri çekilirim” diye cevap vermişti. 26 Ağustos’ta yapılan bu operasyonda düşmana ağır zararlar verilse de, maalesef Huade Adam şehit düştü. Adıgey Cumhuriyeti Adıgeysk şehri valisi Sohum’a gelip Huade Adam’ın naaşını teslim alarak Adıgeysk şehrine götürdü. Huade Adam’ın cenazesi Adıgeysk şehrine 10 km mesafedeki Psiehatlukay köyünde toprağa verildi.

Abhazya kahramanlarımızdan Huade Adam’ı vefatının 28. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

389 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: