Sonraki

Önceki

Uluslararası Kafkasya Konferansı Rusya'nın Tepkisini Çekti


Uluslararası Kafkasya Konferansı Rusya'nın Tepkisini Çekti

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexander Lukashevich Cuma günü Moskova'nın, katılımcıların Rusya’nın toprak bütünlüğünü ve vatandaşlarının güvenliğini tehdit ettiği gösteriler düzenlemesinin kabul edilemez olarak gördüğünü ve iki ülke arasındaki diyaloğa gölge düşürdüğünü söyledi.

 

15 Mayıs tarihinde Türkiye’de düzenlenen ve sonrasında Kafkas Halkları Kongresi kurulması alınan Uluslararası Kafkasya Konferansı’ndan sonra Lukashevich "Türkiye’de, katılımcıların Rusya’nın toprak bütünlüğünü ve vatandaşlarının güvenliğini tehdit ettiği toplantılar düzenlenmesi kabul edilemez,” dedi.

 

Başka etkinlikler de yapılması ülkelerimiz arasındaki ortaklı atmosferine zarar verecektir ve Türk yetkililerce engellenmelidir,” dedi.

 

Ayrıca, Oslo’da 7-9 Mayıs tarihlerinde Çeçen Ahmed Zakayev’in de yer aldığı bir forum düzenlenmesinden sonra Rusya Dışişleri bakanlığı Norveç’e resmi bildirimde bulundu.


Norveç’in Zakayev’in katıldığı bu tür provakatif etkinliklere göz yumması, ve hatta koruması Rusya’yla ilişkilerinin niteliğine terstir, " dedi.

 

Kaynak: http://en.rian.ru/russia/20120518/173531951.html

12521 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: