Sonraki

Önceki

KAMUOYUNUN DİKKATİNE!


KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

KAFFED BAŞKANI’NIN RUSYA’YA GİRİŞİNİN YASAKLANMASI HAKKINDA!

Dünya Çerkes Birliği Olağanüstü Genel Kurulu ve Çerkes Günü kutlamalarına katılmak üzere Anavatan’ı ziyaret eden Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Sayın Yaşar Aslankaya Türkiye’ye dönüşleri esnasında uçağa alınmadan yaklaşık iki saat civarı bekletilip sorgulanmış ve süreç sonunda kendilerine 2020 yılına kadar 4 yıl süreyle Rusya Federasyonu’na (dolayısıyla Anavatan’a) girişlerinin yasaklandığı bildirilmiştir.

Öncelikli olarak bu hareketin Sayın Yaşar Aslankaya nezdinde tüm diaspora çerkeslerine ve kurumlarına yapılmış bir hareket olduğunu kabul ediyoruz. Bu kararla diasporaya bir gözdağı verilmek istendiğini de düşünüyoruz. Rusya Federasyonu’nun bu kararı ile Çerkes Diasporası’nı ve kurumlarımızı, yasaklamalarla, engellemelerle yeniden düzenleme gayreti içinde olduğu görülmektedir. Ayrıca haklı ve meşru taleplerimizin engellenme çabalarını, Anavatanla diasporanın bağlarını koparma heveslerini son derece anti-demokratik buluyoruz.

Temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı bu ve benzeri uygulamaların bir an önce son bulmasını talep ediyor, Tüm diaspora kurumları ve sivil toplum örgütleri ile Anavatandaki kurumlarımızı da bu uygulamaya tepki göstermeye davet ediyoruz.

Çerkes Derneği Yönetim Kurulu

8438 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: