Sonraki

Önceki

ADIGEY CUMHURİYETİ DOĞU HALKLARI MÜZESİ YÖNETİCİLERİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ


 ADIGEY CUMHURİYETİ DOĞU HALKLARI MÜZESİ YÖNETİCİLERİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

Rusya Federasyonu Merkezi İdaresinin finansal desteği ile “Adıgey, Türkiye ve Rusya Kültürel Diffüzyonları; Sanatsal ve Sosyokültürel Analizi" projesi kapsamında bir araştırma yapmak üzere, Doğu Halkları Müzesi yöneticileri Türkiye’de yaptığı çalışmalar kapsamında derneğimizi ziyaret etti.

Ankara’daki Çerkes sanatçılarla ve STK yöneticileriyle görüşmeler yapan heyet dernek başkanımız Bislan Jalouqa ve başkan yardımcısı Erhan Esen ile Türkiye Çerkesleri’nin kültürel yapısı ile ilgili görüşme gerçekleştirdi ve kendilerine bu sezonki dernek çalışmaları hakkında detaylı bir sunum yapıldı.

Heyet ayrıca yönetim kurulu üyemiz ressam Feriha Kankoç, KAFDAV başkanı Muhittin Ünal, ahşap sanatçısı Nevzat Özbay, gümüş sanatçısı Cankat Devrim, Çerkes el sanatları sanatçısı Melekhan Atalay ve müzisyen Çağlan Erpek ile de görüşmeler yaparak diasporada yapılan çalışmalar ile ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Adıgey Devlet Üniversitesi’nden Etnomüzikolog Prof. Dr. Alla Sakova, Doğu Halkları Müzesi Müdür Yardımcıları Janna Kuyok, Fatıma Suleymanova, Müze görevlisi Larissa Houko’dan oluşan heyet, KAFFED yöneticileriyle de görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan tüm görüşmelerde diasporada ve anavatanda yaşayan sanatçıların, oluşan kültürel birikimin korunması ve geliştirilmesi adına sürekli iletişim halinde olması gerektiğinin önemi vurgulandı.

292 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İçeriği Paylaş: